דף הבית / בריאות זולו / ניתוח מפרק כתף

ניתוח מפרק כתף

מפרק כתף הוא החלק המחבר בין עצם הזרוע בקצה העליון יחד עם עצם כדורית לחלק הצדדי של עצם השכם. הגומחה והעצם הכדורית יחד מאפשרים לנו תזוזות שונות ותנועות סיבוביות – כיפוף, הנעה של הזרוע קדימה ואחורה ועוד.

במרבית המקרים הסחוס הוא זה שנחבל במפרק הכתף כאשר ישנם אנשים שקצה כדור העצם עשוי לצאת בקלות ואז קורה מצב של פריקת כתף. הסיבות המרכזיות להרס המפרק בכתף הן דלקות בגידים ו/או דלקת מפרקים שנגרמת משחיקת הסחוס. הסחוס של הכתף עשוי להיפגע גם עקב פריקות חוזרות של הכתף, פעולה ספורטיבית חזקה ועוד. ניתוח מפרק הכתף אינו נחשב לניתוח שכיח וישנם כיום אנשים בגילאים שונים אשר פונים לבצע את הניתוח, גם עקב הזדקנות טבעית.

מה מבצעים בניתוח מפרק הכתף?

ישנם מקרים בהם הגידים שנקרעו בכתף אינם ברי תיקון, במצב מורכב זה החולים סובלים מהגבלה קשה בתנועות או תזוזות הכתף שמלווה בכאב חזק, אך ניתן יהיה להקל עליו באמצעות טיפול תרופתי. ישנם חולים שפונים תחילה לניסיון טיפול במרפאות כאב, אך לרוב ולאורך זמן אין מנוס מאשר ניתוח לטיפול בבעיה.

בניתוח, אשר לרוב יבוצע על ידי אורטופד מפרק, יבוצע חתך בגודל של 4-5 ס"מ בחלק הקדמי של בית השחי. המנתח יבצע שחזור של קופסת המפרק. במהלך הניתוח, נעשה שימוש עם ברגים העשויים מחומר מיוחד שנספג לאחר ההחלמה שתערוך כשנתיים. הניתוח עצמו, מבוצע בהרדמה כללית ואורך כשעה וחצי.

לאחר הניתוח, החולה עובר לחדר התאוששות לצורך השגחה. כמו כן, יינתן עירוי נוזלים למנותח וטיפול בכאב שיופיע בהמשך לאחר שתעבור ההרדמה באופן מוחלט. מדובר באשפוז של לילה אחד, כאשר השחרור למחרת יתבצע לרוב בשעות הצהריים. יש להניח את היד בסד למשך 6 שבועות ללא הפעלת הכתף.

תקופת השיקום

ישנה תקופה שיקום ממושכת שהמנותח חייב לעבור בה פיזיותרפיה, אשר מתחילה כאשר מורידים לראשונה את המתלה לאחר תקופה של 6 שבועות. מעקב צמוד יתבצע במרפאת קופת החולים אליה שייך המנותח. ביקור בבית החולים, למען ביקורת רופא מומחה, יתבצע חודש לאחר הניתוח. מעקב הכולל אחר ההחלמה מהניתוח, יהיה שנה מיום הניתוח.

תכנית השיקום, תחזיר את הכתף לפעילו מלאה בהדרגה. בתכניות השיקום, מחזירים לכתף את טווח התנועה ומאפשרים לגוף, להשתמש שוב בכתף בצורה שתהיה בטוחה יותר.  לפני הניתוח, כדאי לשאול לגבי כירורגים מוכרים וידועים ועל אחוזי ההצלחה שלהם בניתוחי מפראק הכתף, למרות שמדובר בניתוח שכיח למדי בימנו.

אודות ariel

Check Also

כורכומין אפקט – להעצמת הספיגה והזמינות הביולוגית

יש לא מעט מרכיבים או חומרים בטבע שהם מטרה למחקר נרחב ולא מעט מהם גם ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *