דף הבית / כללי / בעד ונגד ניסויים בבעלי חיים

בעד ונגד ניסויים בבעלי חיים

בשנים האחרונות, עולות עוד ועוד תהיות בנוגע לאנושיות שלנו ובעיקר כשזה נוגע לסוגיית בעד ונגד ניסויים בבעלי חיים לצרכים שונים. שאלה זו מרחפת מעל ראשינו יחד עם תהיות חשובות נוספות; האם מבחינה מוסרית אפשרי עבורנו לעשות צעדים כאלו? הרי מצד אחד ידוע לכל, כי ניסויים בבעלי חיים סייעו לרפואה להגיע למחוזות הרחוקים והמתקדמים שהיא הגיעה אליהם היום. עוד מוסיפים, שבעלי החיים אינם שונים מאתנו מבחינת הזכויות, וכפי שלא מתבצעים ניסויים על בני אדם ללא הסכמתם, כך צריך להיות עם בעלי החיים. אז איך מתגברים על הסוגיה? מהי התשובה הנכונה?

בעד ונגד ניסויים בבעלי חיים – פירוט הגישות

ישנן מספר טענות בעד ונגד ניסויים בבעלי חיים כאשר אלו המצדדים בניסויים בבעלי חיים טוענים שבזכות הניסויים הללו עולם הרפואה הגיע להישגים הנפלאים והכמעט לא ייאמנים שלו. בזכות הניסויים הללו התגלו חיסונים כנגד מחלות שנתפסו בעבר כחשוכות מרפא, פותחו תחומי חקר מחלות שונות, השתלת איברים ועוד. 

מנגד, נטען כי לא ניתן להסתמך על ניסויים בבעלי חיים מכיוון שכל יצור חי יגיב אחרת לחומרים, כך שאי אפשר להסיק מסקנות חד משמעיות בנוגע להשפעת חומר מסוים על שני יצורים חיים שונים. למעשה, עלול להיגרם מכך נזק של ממש. אם גוף של בעל חיים הגיב בצורה מסוימת, לא סביר להניח שגוף של בעל חיים אחר יגיב באותה צורה. בנוסף לכך, לדעתם של המתנגדים נאמר כי ההעדפה לניסויים בבעלי החיים היא תופעה הנובעת מנוחות וקיבעון בלבד. 

מה קורה בישראל?

בשנת 1994 הוסדר בישראל חוק "צער בעלי חיים".  בהמשך לסעיף השני של חוק זה, הוקמה מועצה מיוחדת העוסקת אך ורק בסוגיית הניסויים בבעלי חיים. תפקידה של המועצה הוא לקבוע את הכללים לביצוע ניסויים בבעלי חיים ולמנוע קיום ניסויים שלא לצורך. כלומר, על פי חוק זה יש לשאוף למספר המועט ביותר של ניסויים בבעלי חיים, ולמספר המזערי ביותר של בעלי חיים בהם משתמשים לצורך הניסוי. ישראל משקיעה את מרב המאמצים כדי להצליח לאזן בין קיום הניסויים הללו, ובין מזעורם. 

אודות ariel

Check Also

הדפסה על זכוכית

הדפסה על זכוכית – מה זה אומר?

כיום, לא מעטים האנשים אשר אוהבים לבצע הדפסת תמונות על דברים שונים, כמו למשל: זכוכית, ...