חדשות מהירות
  • חיווי אשראי שלילי – הדירוג שקובע את העתיד שלכם
  • מתנות מקוריות לחגים – החיפוש אחרי הצעות מדהימות!
  • באילו מקרים כדאי לבצע איתור קופות גמל?
  • חיפוש מידע באתר הר הכסף 2 – תכנון פרישה ממוקד מטרה 
  • מתיחת בטן – ישדרג את הביטחון העצמי
  • כיצד מתבצעת הדפסה על קנבס?
  • הדפסה על זכוכית – מה זה אומר?
  • טיפים למציאת דירות למכירה
  • כל מה שצריך לדעת לפני שקונים משקולות לאימון
  • ארגון ללא מטרות רווח – מדוע כדאי לתרום לו? 
דף הבית / כללי / גידולי הידרו – מבט לעתיד

גידולי הידרו – מבט לעתיד

גידולי הידרו אלו הם למעשה צמחים שאינם גדלים בקרקע. תחת זאת, הצמחים גדלים במצע או מדיום. המצע הזה מחליף את הקרקע המסורתית ובמקומה קולט המצע את כל החומרים המזינים הנחוצים להתפתחות וגדילת הצמח. אמנם פירוש המילה הידרו מיוונית הוא מים אך גידולי הידרו יכולים להתקיים גם במצעים כמו חמר, מים, אדמה ועוד.

ועל אף שנראה לרבים שההידרופוניקה פרצה לתודעתנו רק בשנים האחרונות, יש לה היסטוריה ארוכת שנים. נמצאו עדויות לשימוש בטכניקה ההידרופונית כבר בגנים הצפים באסיה ובדרום אמריקה כבר לפני אלפי שנים.

הקונספט ההידרופוני:

הרעיון שעומד מאחורי השיטה ההידרופונית הוא די פשוט. הצמחים גדלים במצע שהוא אינו הקרקע, במדיום כאמור – בפרלייט, בחמר, באבנים וולקניות וכו'. מצע כמו אבנים וולקניות יכול לספוג מים ביעילות רבה יותר מקרקע (עד פי 10 יותר יעיל מקרקע). לא משנה מה הוא המדיום שתבחרו, אם אתם רוצים להקים גינה הידרופונית, וודאו שהמדיום שבחרתם אינו מכיל יותר מדי מלחים, שכן שיעור גבוה של מלחים מזיק לצמחים.

בגידולי הידרו כל הדשנים והחומרים המזינים מעורבבים לתוך המים, המים עוברים למדיום והמדיום מזין את הצמח.

יתרונות השיטה ההידרופונית

חסידי השיטה ההידרופונית טוענים כי גידולים הידרופוניים גדלים הרבה יותר מהר מגידולים מסורתיים בקרקע, לטענתם מדובר בקצב כפול. עוד הם טוענים כי הגידולים עצמם הם גדולים יותר מהשיטה המסורתית. לדידם, בשיטה ההידרופונית הצמחים מבזבזים פחות מאמץ בחיפוש אחר חומרים מזינים מאחר ואלו ניתנים באופן מרוכז וקבוע דרך המערכת ההידרופונית. התוצאה – פחות דשנים ופחות מקום שדרוש להתפתחות הצמח ושורשיו.

עוד גורסים חסידי השיטה כי הידרופוניקה גם חוסכת במים, שכן ניתן להשתמש במים יותר מפעם אחת ובעצם למחזר אותם. על פי מומחים גידולים הידרופוניים דורשים כ-40 אחוז פחות מים מבחקלאות מסורתית. יתרה מכך, גידולי הידרו חשופים פחות למחלות ומזיקים מאחר ועל פי רוב מגדלים בשיטה ההידרופונית צמחים בחללים סגורים ובמצעים נקיים.

אז למה בעצם לא כולם עוברים לגדל בשיטה ההידרופונית?

לנוכח כל היתרונות הנפלאים שחסדי הגישה שטחו לפנינו נשאלת השאלה המתבקשת – אז למה בעצם לא כולם עוברים לגדל בשיטה ההידרופונית?

ובכן, יש להבין שחקלאות הידרופונית דורשת השקעה. לפחות השקעה ראשונית בחומרים ובמערכות. נכון, אפשר לבנות מערכות הידרופוניות בעצמנו מאפס, אך זה לא מאוד פשוט ולא כולם יכולים לעשות זאת. יתרה מכך, גם אם בונים בעצמנו מערכת עדיין נדרש לרכוש חומרים כדי להרכיב את המערכת וכאשר מדובר בחקלאות אינטנסיבית ונרחבת, עדיף מערכות הידרופוניות מקצועיות ויעילות.

סיבה נוספת שיכולה להסביר מדוע לא כולם עוברים לשיטה ההידרופונית יכולה להיות גם עניין התחזוקה.  שלא כמו חקלאות מסורתית שיכולה להיות סלחנית יותר ולבעיות לוקח זמן להתפתח, גידולים הידרופוניים נסמכים במידה רבה על הפונקציונאליות של המערכת שהתקנו. כך למשל, אם יש לנו הפסקת חשמל שתפסיק את פעילותה של המערכת ההידרופונית, אנחנו צפויים לאבד את היבול שלנו במהירות וללא כל יכולת לתקן.

למרות האתגרים ששיטת גידול הידרו מציגה היא עדיין שיטה מרתקת שנחקרת לעומק בשנים האחרונות. הנה רק לאחרונה נאס"א השקיעה במחקר של טכניקות הידרו, שישמשו לאסטרונאוטים מקור למזון בעת שהם מרחפים להם בחלל.

אודות ariel

הקודם גאדג'טים שיסדרו לכם את הבית: דלי הפלא, שקיות ואקום ועוד…
הבא Open Sesame: מגרגר שומשום קטן ועד לעוגיות טחינה

Check Also

הר הכסף 2

חיפוש מידע באתר הר הכסף 2 – תכנון פרישה ממוקד מטרה 

התקופה הכי מרגשת והכי משמעותית בחייו של כל ישראלי, היא דווקא תקופת הפנסיה. אחרי שנים ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *