דף הבית / בריאות זולו / דברים שחשוב לדעת על הקפאת ביציות ושימור הפריון בדרום

דברים שחשוב לדעת על הקפאת ביציות ושימור הפריון בדרום

בשנים האחרונות עוברות יותר ויותר נשים תהליך של הקפאת ביציות לצורך שימור הפריון. בכתבה הבאה תוכלו לקרוא על הנסיבות לביצוע ההקפאה, מימון התהליך, סיכויי ההצלחה שלו ועוד.

יש מספר סיבות שמירת ביציות וניתן לחלקן באופן כללי לסיבות רפואיות ושאינן רפואיות. ראשית, מרבית המקרים הרפואיים של הקפאת ביציות קשורים לטיפולים כמו הקרנות או כימותרפיה למחלות ממאירות. במצבים אלו מפנים לרוב את המטופלת להיחידה להפריה חוץ גופית לפני שהיא מתחילה בטיפולים, על מנת להתייעץ ולהבין כמה זמן יש לביצוע ההקפאה. דרך כלל צריך שבועיים עד שלושה, תקופה שאינה פוגמת בסיכויי ההחלמה מהמחלה הממאירה. כאמור, ישנן גם סיבות לא רפואיות לשמירת ביציות, אותן נוהגים לכנות סיבות סוציאליות. על פי רוב מדובר בנשים שרוצות לדחות את ההריון שלהן לגיל מאוחר יותר לצורך פיתוח קריירה, בכלל לימודים אקדמיים, או שיש מועד עתידי שיהיה לה נוח יותר. בכל מקרה, בטרם הכניסה לתהליך מומלץ להיוועץ עם מומחה למיילדות גינקולוגיה ופוריות כמו ד"ר איליה בורד.

 

פוריות וסוגיית הגיל

אין ספק שהגורם העיקרי שמשפיע על ההצלחה של טיפולי פוריות הוא הגיל. כיום ידוע שלנשים בגילאים שמתחת ל- 35 שנים יש את הסיכויים הטובים ביותר לספק מספר טוב של ביציות בעלות מטען גנטי תקין, ומכאן להשיג בהמשך הריון תקין. הסוגיה הזו אינה נפתרת על ידי הקפאת הביציות, ולכן לנשים בגילאי קרובים ל- 40 שנים יש פחות סיכוי להשיג הריון תקין מביציות מופשרות. ואולם, אם האישה מגיעה לתהליך בגיל צעיר יותר מ- 35 שנים, עושה הקפאת ביציות ופונה להפשרה שלהן עד גיד 54, היא נהנית מסיכויים טובים יותר להשיג הריון תקין בעתיד.

 

 

מימון הקפאת ביציות

חשוב לדעת שהקפאת ביציות היא תהליך שעולה כסף. ואולם, אם מדובר בבעיה רפואית כפי שהוזכרה לעילה יש מימון ציבורי להקפאה, וכך גם במקרים של מחלות גנטיות הפוגמות במאגר הביציות יחד עם מאגר שחלתי נמוך. מצד שני, אם הסיבה איננה רפואית אל סוציאלית, אין מימון על ידי הקופה הציבורית. יש לציין כי קיימות סיבות רפואיות שפוגמות במאגר הביציות ובסיכויים להרות, כמו אנדומטריוזיס, שלמרות זאת אינן מקבלות מימון מהקופה הציבורית.

 

 

שמירת הביציות והשימוש בהן

את הביציות שנשאבות מהשחלות מקפיאים בהקפאה מהירה בשקיות מיוחדות, וזאת בתהליך מקובל שאינו פוגם באיכות הביציות ומבצעים אותו במרבית בתי החולים בארץ. בהמשך, כאשר האישה מעוניינת להשתמש בביציות, מפשירים אותן בתהליך ייעודי ומפרים אותן עם הזרע שמגיע מהבעל, מבן הזוג או מתורם. אחר כך מבצעים החזרה של העוברים בלי שאיבה נוספת, כאשר הטיפול בכללותו ידידותי וקל למטופלת. כאמור, שיעור ההצלחה תלוי בעיקר בגילה של המטופלת ביום בו הביציות הוקפאו. הסיכונים לבריאותה הינם נמוכים מאוד וכיום לא יודע על סיכונים מיוחדים לעובר, הגם שיש שיעור גבוה יותר לסיבוכי הריון.

 

עוד פרטים בנושא זה ניתן לקבל בפורום טיפולי פוריות שבאתר שאל את הרופא.

אודות ariel

Check Also

מוהל רופא

מוהל רופא קווים לבחירתו

רבים בוחרים לבצע את הטקס אצל מוהל רופא בשעה טובה נולד לכם בן וכעת אתם ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *