התמכרות לאלכוהול היא מבין ההתמכרויות הנפוצות ביותר. יש לה מאפיינים ייחודים כמו לכל התמכרות אך הקשר בינה לבין כל התמכרות אחרת הוא האופן בו פועלת ההתמכרות מבחינה פסיכולוגית והתלות של האדם שמתמודד עם ההתמכרות באלכוהול. אנשי מקצוע מגדירים שלוש סיבות עיקריות להתמכרות לאלכוהול:

 1. הסיבה הגנטית: ידוע כי אנשים להם בן משפחה מדרגה ראשונה שמכור לאלכוהול נמצאים בקבוצת סיכון לפתח התמכרות לאלכוהול בעצמם. לעתים, סיבה זו מתערבבת עם הסיבה החברתית.
 2. הסיבה החברתית: אדם שנחשף בילדותו, בנעוריו ובבגרותו לאנשים שצריכת האלכוהול שלהם גבוהה עלול לפתח בעצמו נטייה לצרוך אלכוהול בכמות גבוהה, דבר שיכול להוביל בסופו של דבר להתמכרות.
 3. הסיבה הפסיכולוגית: אדם שנמצא במצב רגשי חד פעמי או מתמשך של חרדה, מתח או דיכאון עשוי לפנות לאלכוהול ולהגביר את הצריכה שלו, דבר שיכול להוביל גם כן להתמכרות.

לעתים קרובות שלוש הסיבות הנ"ל מתערבבות וקשה לסמן מהי הסיבה הראשונית בגללה אדם פיתח התמכרות לאלכוהול. כדי להבין את הגורמים להתמכרות יש לקבל טיפול בהתמכרויות ולהעמיק בדפוסי החשיבה ו"במוטיבציות" לשתות אלכוהול.

סימנים לכך שאתה מתמודד עם התמכרות לאלכוהול

 • כשאתה חושב כל הזמן על אלכוהול.
 • כשאתה מעדיף לשתות אלכוהול על פני כל דבר אחר (גם דברים שפעם ממש אהבת לעשות והיו חלק בלתי נפרד מחייך).
 • כשאת מפתחת נטייה לשתות לבד ובסתר.
 • כשצריכת האלכוהול שלך משפיעה על מערכות היחסים שלך.
 • כשצריכת האלכוהול שלך פוגעת בפרנסה שלך ובמקום העבודה שלך.
 • כשאת לא מצליחה לדמיין שתוכלי לעשות משהו בלי לשתות.
 • כשמופיעים אצלך תסמיני גמילה (הזעת יתר, בחילה, הזיות) כשאת מפסיקה לשתות לפרק זמן ארוך.
 • כשמופיעות אצלך בעיות זיכרון.

גמילה מאלכוהול: מה זה כולל?

גמילה אלכוהול כוללת כמה רכיבים: ישנו מרכיב הגמילה הפיזית אותו אסור לבצע ללא ליווי רפואי. גמילה לבד מאלכוהול עשויה להיות מסוכנת לבריאות בשל סיבוכים. רופא יוכל להתאים תהליך גמילה בהתאם למצבך הרפואי ולתת לך תרופות שמפחיתות ומקלות על תסמיני הגמילה.

יחד עם הגמילה הפיזית כדאי להיכנס לתהליך טיפול פסיכולוגי. ישנן שלל שיטות לטיפול והנפוצה ביותר היא השיטה ההתנהגותית. זוהי שיטה שמתבוננת בדפוסי ההתמכרות ונותנת כלים לשנות אותם וליצור דפוסים חדשים ובריאים יותר.

לסיכום

כשנמצאים במצב כזה נוטים להכחיש את הבעיה או לסרב לקבל מהסביבה שיקוף לכך שישנה בעיה. על כן, אם משהו מהמשפטים כאן מעורר אצלך משהו, ראי בזה חלון הזדמנויות לשינוי. זהו חלון צר ועל כן כדאי לתפוס אותו עכשיו ולעשות את הצעד הראשון לעבר גמילה מאלכוהול.

תוכן זולו

By תוכן זולו

דוד הוא העורך הראשי של אתר תוכן זולו, עם מעל 10 שנים של ניסיון בכתיבה דוד יודע לייצר תוכן איכותי עם נרטיבים משכנעים במיוחד. הסגנון כתיבה המיוחד שלו משלבת רהיטות עם הבנה עמוקה של צרכי הקוראים. היכולת שלו להפוך רעיונות מורכבים לתוכן מושך הופכת אותו לנכס חשוב מאין כמוהו לצוות תוכן זולו.

אין תגובות
דילוג לתוכן