רשתות הסלולרי בארץ פגעות אחת בשנייה, במקום לשתף תשתית

user"פודקאסט זולו" מאת guysoft   פורסםלפני 7 חודשים, 2 שבועות   תגובות11 תגובות
תגים: ITU

בישראל אין לנו כלל בעיה כאשר מדובר בשטחי כיסוי סלולרי, כמעט בכל מקום שלא יהיה במדינה אפשר לצפות שהקליטה במכשיר שלנו תהיה מלאה, אפילו במדבריות שלנו יש קליטה מצוינת. הבעיה היא שכאשר התקשורת הופכת לכוללת, הדבר שהופך לחשוב, הוא איכות השירות, וכאן יש בעיה קשה בארצנו.

בחו"ל זה אחרת

מסתבר שהחו"ל יש הרבה מודלים עסקיים לתקשורת. "המערכת האקולוגית" של ספקיות השרות בכל מדינה שונה וזה דבר שמשפיע בצורה קריטית על איכות החיבור ובסופו של דבר על הלקוחות, אנחנו.

הבעיה הפופולרית באסיה היא שיש רק ספק אחד בעל מונופול, למשל, בבהוטן , יש ספק אחד בלבד שקיבל אישור מהמשלה לפעול והם סובלים ממחירי תקשורת מטורפים וחוסר רישות במקומות קשים להגעה. התוצאה בשטח היא פחות אנשים מחוברים וביוקר ואיכות שירות ירודה.

ה-ITU בעד

בישראל אנחנו בצד השני של הספקטרום, אבל עם אותן בעיות. לפי Reza Jafari, יו"ר הדירקטוריון של ה- ITU (ארגון התקשורת באו"ם) "צריך לפחות 3 ספקיות בשביל שתיווצר תחרות הוגנת”, למרות שבישראל זהו המצב, אנחנו רואים התפוצצות אוכלוסין בטוח התקשורת. משיחה שלי עם Reza, הוא סיפר כי הבעיה בארץ היא שהספקיות אשר לא משתפות את התשתית. Reza סיפר לי שהאנשי ה-ITU ניסו לדבר עם חברות הסלולר בארץ, אך הן לא שיתפו פעולה.

בארץ זה הפוך

יש לנו 3 ספקיות, מתוכם 2 (ארנג' וסלקום) בעלי תשתית נפרדת על אותו תדר של GSM, לכן הם מפריעות אחת לשנייה והתוצאה היא שיחות בעלי איכות ירודה ומחירי חבילה יקרים (תשתית זה דבר יקר). כאשר חזרתי לארץ הבנתי שהמצב רק מחמיר – פלאפון עכשיו מקימה רשת GSM נוספת. ולמה שתקים? הרי יש כבר 2 רשתות קיימות! הדבר יפגע בכולנו! ועדיין לא הזכרתי את כמות האנטנות המקרינות המשולשת וכי טווח התקשורת ברדיו הוא משאב מוגבל שמבוזבז כאן.

המודל עובד כבר בארץ

בדומה למה שקורה לנו בארץ ב-ADSL/כבלים ושיחות מוזלות לחו"ל, שם המחיר צנח והאיכות עלתה מפני שיש ספקים רבים אשר אינם בעלי התשתית. אותו דבר צריך לקרות ברשתות הסלולרי שלנו, אם אנחנו רוצים להביא התקדמות בפלטפורמה. כל עוד לא נראה הרבה ספקים על תשתית דומה נוצר מצב הדומה לקרטל – יש 3 גופים עיקריים אשר לוקחים מחיר מופקע לשירות בינוני, והכול בתיאום. שיתוף התשתית רק יגרום לאיכות שירות טובה יותר, מחירים זולים, ובסופו של דבר גם לרווח של הספקיות. אחרי הכול שיש שירות זול וטוב יותר אנשים ישתמשו בו יותר, ואולי בסופו של דבר לי יהיה הבדל מחירים בין בזק לסלולרי.