חוויות מהמשפט הפומבי נגד חוק הצנזורה באינטרנט

user"הבלוג של נועיה" מאת noaya   פורסםלפני 1 שנה, 10 חודשים   תגובות0 תגובות

הרבה דברים כבר נאמרו בגנות החוק לסינון אתרים ברשת, שעבר בקריאה ראשונה בכנסת, כבר מהיום בו הובא לידיעת הציבור. גם במשפט הפומבי שנערך במועצה לישראל יפה ב-13 במאי נשמעו דברים דומים. חלל הכניסה לאולם רחש בדיבוריהם של מתנגדי החוק, ואף השופטת במשפט – השופטת בדימוס דליה דורנר – כבר נודעה בהתבטאויותיה בנוגע לתחום זה, כפי שציין הסנגור עו"ד אילן בומבך בפתיחת המשפט בבקשו לפסול אותה מתפקידה במשפט זה (בקשה שנענתה בחיוך מצד שלושת השופטים).

בניין המועצה לישראל יפה שוכן בשדרות רוקח בתל אביב. בחוץ - כרי דשא רחבים, רוכבי אופניים, ערוגות פרחים מסודרות שבכל אחת מהן שלט עם שמו של הפרח הצומח בה. אבל בפנים - הרוחות סוערות. הכיבוד הקל והשתייה החמה שהוגשו בפתיחת הערב כבר נשכחו, ועיניהם של כולם במשפט: מי ינצח? בעצם, אולי התהיה לגבי זהות המנצח לא הייתה כה נפוצה באולם בו נכחתי - בסופו של דבר כמעט כולם, למרבית השופטת, הגיעו עם דיעות חזקות נגד החוק - ובכל זאת הצליחה ההתרחשות לסחוף אליה את הנוכחים כמו יתושים לנורת פלואורצנט. כל מי שצפה בסדרת טלוויזיה משפטית אמריקנית בחייו יכול היה לראות אותה קמה לתחייה אל מול עיניו: עורכי הדין (עו"ד בומבך והתובע, עו"ד רון גזית), בחליפות כהות ובעניבות, ניהלו משפט מרתק להפליא, מתובל בלא מעט הומור. יש לציין שדעותיהם של הנוכחים בקהל היו חד-צדדיות נגד החוק ברובן, וזאת כנראה מפני שמרביתם היו אנשי אינטרנט כאלה ואחרים. בומבך ציין מספר פעמים במהלך המשפט שהוא מרגיש שהוא מייצג דיעת יחיד, והתבדח עם השופטת דורנר לגבי כך שאוטובוס ובו אנשי ש"ס בושש מלהגיע למשפט. ואכן, לא קלה הייתה עבודתו של הסנגור במשפט הזה, שהייתה לשכנע אולם מלא אנשים - וביניהם השופטים - שרובם המוחלט בא כבר מראש עם דיעה מוצקה (ושלילית) לגבי הצעת החוק. הוא ניסה לעשות זאת בהשתמשו בשתי העדות שהביא: העובדת הסוציאלית חנה סלוצקי ועורכת הדין דון יחיא. כפי ש"הזהיר" עו"ד גזית בפתיחת המשפט, מרבית טיעוני ההגנה התבססו על עקרון אחד, והוא הרצון למנוע מילדים את השימוש בחומר פורנוגרפי. כך סיפרה סלוצקי אודות משפחות שבהן נוהגים ההורים לצפות ביחד עם ילדיהם בפורנוגרפיה ושאר מקרי התעללות, ודון יחיא, מצידה, סיפרה על אופן התנהלות הדברים בביתה, בו מותקנת תוכנת חסימה על מחשבה של בתה בת ה-12. דון יחיא, המגדירה עצמה כליברלית, ציינה גם כי מעת לעת היא מבטלת את תוכנת החסימה ומאפשרת לבתה לגלוש באינטרנט מבלי חסימה, אולם טענה כי בניגוד אליה הורים רבים אינם מבינים לאיזה מין מידע יש גישה לילדיהם. פה כבר גלש הקהל לדיונים: האם האשמה אינה בהורים, שאינם קשובים למעשיהם של ילדיהם ומרשים להם לגלוש באינטרנט לתועבה כאוות נפשם?

מלבד השופטת דורנר, שפטו במשפט שני "שופטים" נוספים: הרב מתתיהו טננבאום ועורך הדין י. עמיהוד בן-פורת. בעוד שדורנר ניהלה את המשפט, רובו ככולו, בעצמה, שמר בן-פורת על שתיקתו במשך מרביתו. הרב טננבאום התדיין לקראת סופו של המשפט עם התובע גזית כשהטיח בו שהוא מאשים את הציבור הדתי. אני חשבתי שהאשמה זו הייתה תמוהה מעט, שכן עניין הדת לא עלה בכלל במהלך המשפט, וגם עורך הדין גזית מיהר לציין כי לא נאמר דבר נגד הציבור הדתי בטיעוניו. עושה רושם שהרב טננבאום תכנן כבר מספר ימים שבמשפט ייאמרו דברים נגד הציבור הדתי, ולכן הגיב מתוך הרגל, או לפחות כך חשבתי אני.

בסוף המשפט יצאו השופטים להתדיין בנוגע להכרעתם ואנחנו, הקהל, קיבלנו הזדמנות להצביע לאחת משלוש אפשרויות: בעד החוק כפי שהוא, בעד החוק לאחר שינויים או נגד החוק. עוד לפני המשפט אמר לי אורי עידן, מנהל משרד ה-W3C בישראל, שהשאלה היא אינה איזו אפשרות תזכה אלא באיזה הפרש קולות. ואכן, 5 אנשים הצביעו בעד החוק, 11 הצביעו בעדו לאחר שינויים ו-40 אנשים הצביעו כי אין כלל מקום להתערבות המדינה בגלישה באינטרנט. באופן קצת יותר מפתיע החליט חבר השופטים שאינו מתנגד לגמרי לחוק; אף שהשופטת דורנר הסבירה כי החוק כפי שהוא אינו מוצא חן בעיניהם, היא גם ציינה שלדעתם צריך לפעול סינון כלשהו על אתרי אינטרנט בעלי אופן פסול לכל הדיעות, כדוגמת אתרי פדופיליה, על ידי ספקיות האינטרנט.

יצאתי מהאולם מהורהרת. בחוץ עדיין ניצבו הבוגונוויליות המטופחות בדממה. חברתי שצעדה לידי ציינה בפניי שיש פה זבוב מפחיד. "זה לא זבוב מפחיד", חשבתי לעצמי, "זה זבוב של המועצה לישראל יפה".