לקח משימוש בלינוקס אחרי שלוש שנים

user"ראש פתוח" מאת oz123   פורסםלפני 2 שנים, 4 חודשים   תגובות2 תגובות

בפוסט הראשון שלי אני רוצה לספר על לקח חשוב שלמדתי משימוש בלינוקס. אבל קודם כל קצת רקע. לפני כמה חודשים סיימתי תואר ראשון בגיאולוגיה. למקצוע הנפלא הזה הגעתי אחרי כמה שנים טובות בהם עסקתי בהדרכת טיולים בארץ, וגם טיילתי בעצמי ברחבי הארץ ובעולם. וכאיש שאוהב טיולים יש לי מחלה הנקראת בקרב החבר'ה המטיילים שלי "ציידת". כלומר, מחלה קשה שבה לוקים אנשים שמטיילים ומבזבזים חלקים ניכרים מתלוש השכר שלהם על ציוד טיולים. תזהו אותם לפי נעלי הטיולים שלהם, אפילו שהם בקניון, או לפי כל מיני גאדג'טים של מטיילים. ההתקף האחרון של המחלה הביא אותי לרכישת מקלט לוויני או בעברית פשוטה GPS, מתוצרת GARMIN. שם הדגם eTrex. בלי שום ספק צעצוע נחמד למטיילים בעולם וגם לעוסקים במחקר גיאולוגי. בהגיעי לביתי, פתחתי את החוברת וראיתי שניתן להעביר מידע מהמקלט למחשב. אבל, חשבתי לעצמי, את המקלט קניתי בארצות הברית. בטח יהיה מאוד קשה להשיג את כבל העברת הנתונים בארץ, וגם אם ניתן יהיה להשיג אותו הוא בטח יעלה פי 3 מאשר בחו"ל. וכך, לרגע אחד הרגשתי החמצה קלה. בעודי נאנח קלות, נשענתי אחורה בכסאי והבטתי על המחשב הנייד שלי, ובאותו הרגע חיוך קל עלה על שפתיי. פתרון אפשרי עלה במוחי. וזו ההארה שהייתה לי: בכל פעם שיש לי בעיה בלינוקס אני פותח את הדפדפן ומקיש בגוגל את מחרוזת החיפוש הבאה: how to” + “something problematic. בדרך כלל, אחרי כמה דקות הפיתרון נמצא בפורומים, או בבלוג כלשהו, של מישהו נדיב אשר פתר את הבעייה וטרח לתעד את הפיתרון. ובכן, חשבתי לעצמי, למה לא לחפש את המחרוזת הבאה: how to cable data eTrex’. נחשו מה ?

יש פתרון ! מצאתי אותו כאן

נסו את זה, תראו שאני לא ממציא בדיות.

ההתלהבות שלי הייתה גדולה וכפולה. ראשית, מצאתי פיתרון לבעיה שלי: יש כבל למחשב ! פתרתי את הבעיה בצורה הרבה יותר פשוטה ממה שחשבתי, בזול, ובאמצעים קיימים. שנית, אחרי שלוש שנים שאני משתמש בלינוקס, אני כבר כל כך רגיל למצוא פתרונות בעזרת גוגל והאינטרנט, שאוגר כל כך הרבה ידע, פשוט צריך לחפש.

אז המסקנה המתבקשת היא: בהינתן בעייה כלשהי יש כמה דרכים לפתור אותה:

הדרך הראשונה, היא הדרך המדעית, שהיא לא תמיד פשוטה וקלה. זו תמציתה: מגבשים השערה, מתכננים ניסוי או תצפית, ומסיקים מסקנות בדרך אל הפתרון. הווה אומר, משחקים בלינוקס, לפעמים שוברים דברים, ועל הדרך לתקן לומדים לא מעט.

הדרך השנייה, ערוץ IRC: המקבילה הגיאולוגית של זה היא חיפוש מים באדמה בעזרת "מקל מכושף". בהרבה מקרים הצבעה למקום הנכון עובדת, כי יש מי תהום כמעט בכל מקום, השאלה באיזה עומק. בלינוקס, הרבה פעמים יש מזל, ומישהו שמכיר את הבעייה שלכם יענה לכם. סבלנות ונימוס בערוץ יעלו תוצאות מהר יותר או פחות, תלוי במזל.

הדרך השלישית, פורומים: דומה ל-IRC אבל ברוב המקרים איטי יותר. חשוב מאוד לשאול שאלה בצורה חכמה, ולספק מידע רלוונטי. כותרות היסטריות - למשל: ההההצייילווווו נשברררר לי הלינוקססססס - לא עוזרות.

הדרך הרביעית, חיפוש בגוגל: המון פעמים זו הדרך המהירה ביותר והטובה ביותר, אבל היא מצריכה מיומנות חיפוש ונכונות להשקיע בכמה נסיונות טובים. חיפוש טוב מצריך מחרוזת טובה, ושליטה באפשרויות החיפוש של גוגל, שכדאי להכיר כמו AND, NOT, ו-OR. חיפוש נכון יכול להביא לפיתרון הרבה יותר מהר מכל הדרכים שצוינו קודם. בתנאי, כמובן, שמישהו פתר ותיעד את הבעיה שלכם.

בקיצור, הלוואי ולא היו בעיות אף פעם, אבל האקסיומה המדעית אומרת שכל פיתרון מוביל לשאלות נוספות. ולמי שרוצה ללמוד כל הזמן יש אין סוף שאלות. בלינוקס, אפשר למצוא המון מהתשובות גוגל/לינוקס , ובחיים בכלל אפשר להשתמש בגוגל הכללי.