מי יעזור למי?

userהבלוג של yael   פורסםלפני 1 שנה, 3 חודשים   תגובות0 תגובות

היי,

ליאור קפלן פירסם היום פוסט על תמיכה קהילתית בפרויקטים של הטמעת תוכנות חופשיות בבתי-ספר. כדאי לקרוא, הוא מדבר על הקושי להסתמך על מתנדבים בפרויקטים כאלה, החשיבות של הפרויקטים האלו עבור התלמידים והצורך להפוך את הפרויקטים האלו לעצמאים וחלק מהקהילה.

המסקנה שלי מפרויקט חצור היא שהפרויקטים שמתקיימים בבתי ספר צריכים להתקיים על יסודות איתנים. ולא מההבט שאי אפשר לסמוך על עזרה שניתנת בהתנדבות אלא דווקא מתוך מסקנה שמי שמקבל עזרה ממתנדבים שוכח או מאבד את היכולת לעזור לעצמו.

המטרה של זולו היא לתת לבתי-ספר את היכולת להבין מראש מה המשמעות של פרויקט כזה מבחינת משאבים וכו, איך ניתן לבצע את הפרויקט, למי ניתן לפנות אם יש צורך בעזרה (בתשלום) וכו' כדי שהסיוע ממתנדבים יהיה בונוס.

המבנה של המערכת (בסגנון וויקי) הוא מבחינתי לפחות, כדור השלג שאותו ליאור מזכיר מכיון שהוא מאפשר לכל אחד, ולכל בית-ספר, לעדכן את המידע שיש כאן ולהוסיף מידע חדש על סמך ניסיונו.

הרבה ממה שיחודי לקהילה נמצא במערכות כמו זו. האפשרות של כל אחד לקחת חלק ללא ההבחנה בגיל, מין וכו' השקיפות של המערכת (הכל גלוי ומתועד בעמודי ההיסטוריה) האפשרות להתדיין על הכל (אפשרות תגובה לכל עמוד) וכו'.

הופיעה היום כתבה של אדר שלו ב- Ynet שסוקרת באופן די מקיף את מה שקורה כרגע בנושא תוכנה חופשית בבתי-ספר "חינוך פתוח בישראל: אפשר גם בלי מיקרוסופט" .

ואותו מאמר מתורגם לאנגלית + כמה תוספות כמו למשל, הפעילות של חברת איגל מחשבים ורשתות בהקמת שמונה כתות לינוקס בפתח תקווה ב- Linux Today

יעל