התקנת אובונטו פייסטי

מאת מיטל בורבין

הכנות לפני ההתקנה

חשוב

תגבו את כל הקבצים שחשובים לכם! במידה ותטעו בחלוקה למחיצות עלול להמחק לכם כל המידע. לכן-גיבוי גיבוי ושוב-גיבוי!!!

מאיפה מורידים?

ניתן להוריד את הגרסה הרגילה(שמתאימה לרוב המחשבים) http://releases.ubuntu.com/feisty/ubuntu-7.04-desktop-i386.iso או את הדיסק לAMD ו64bit מפה http://releases.ubuntu.com/feisty/ubuntu-7.04-desktop-amd64.iso קישורים להורדות נוספות תמצאו כאן http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

הערה

אם המחשב שלכם לא מספיק חזק בשביל להריץ את ה- live-cd, אתם צריכים להוריד את ה-alternate desktop CD, שאיתו אפשר להתקין בהתקנה מבוססת-טקסט.

איך צורבים?

לאחר הורדת קובץ ה-ISO צריך לצרוב אותו בעזרת תוכנת צריבה כל שהיא(לדוגמה Nero) כ-image.

העלאת ה-live-cd

הכניסו את הדיסק שצרבתם לכונן הדיסקים, והפעילו את המחשב מחדש.

בעקרון הוא אמור לעלות מהדיסק ולהציג מסך עם כמה אפשרויות. בחרו בו באופציה הראשונה.

הערה

אם הוא לא מעלה מהדיסק, צריך לשנות את סדר העלייה ב-bios. הפעילו את המחשב מחדש, ולחצו F1. חפשו שם את סדר העלייה ושנו אותו כך שהעליה מהתקליטור תהיה ראשונה.

כעת אמורה להיות לכם מערכת גרפית שעל שולחן העבודה שלה יש אייקון שכתוב לידו Install. לחצו עליו על מנת להתחיל את ההתקנה.

תהליך ההתקנה

השלב הראשון

תצטרכו לבחור את השפה בה אשף ההתקנה יוצג, והיא תהייה ברירת המחדל של אובונטו לאחר ההתקנה. מכיוון שהמדריך הזה מיועד למשתמשים ישראלים-בחרתי בשפה העברית.

142

השלב השני

תצטרכו לבחור אזור זמן. אם בחרתם בשלב הקודם "עברית" אז אוטומטית הוא יבחר בשבילכם אזור זמן "ירושלים". אם לא, בחרו דרך המפה או דרך הרשימה שב-"בחר עיר:" את "Jerusalem" או כל עיר אחרת שתחשקו בה ;) כמו כן, ניתן לכוון את השעון.

143

השלב השלישי

בשלב השלישי צריך לבחור את פריסת המקלדת. שוב, מכיוון שאנחנו בישראל, נבחר ב-"Israel". למי שבחר בהתחלה בעברית-ברירת מחדל פה היא עברית. כמו כן, ניתן לבדוק אם המקלדת עובדת כראוי בעברית ובאנגלית (או כל שפה אחרת שבחרתם) בתיבת הטקסט.

144

השלב הרביעי

אזהרה

זה השלב הכי מסובך וקריטי בהתקנה! אם אתם לא בטוחים במה שאתם עושים-בקשו עזרה בפורומים או מאנשים מנוסים!!!

הגענו לשלב של החלוקה למחיצות. ברירת המחדל היא להקטין את המחיצה הקיימת, וליצור מחיצה חדשה שבה יותקן האובונטו. שימו לב שהיא צריכה להיות מינימום 4Gb, אבל רצוי יותר כדי שיהיה מקום להתקין תוכנות בהמשך.

145

הדרך השנייה היא לפרמט את כל הדיסק!!!

146

הדרך השלישית היא חלוקה ידנית של המחיצות:

147

בעיקרון, צריך שתי מחיצות. אחת ללינוקס עצמו, ואחת ל-swap. אפשר ורצוי להוסיף מחיצה שלישית שתהייה ה-/home ובה בעצם יהיו המסמכים שלכם. היתרון בכך הוא שכאשר תרצו להתקין מחדש, לא תצטרכו לפרמט הכל, אלא רק את המחיצה שתכיל את המערכת עצמה(מחיצת ה-/). המחיצה של ה-swap צריכה להיות מסוג swap, והמחיצה של הלינוקס יכולה להיות אחד מהסוגים הבאים:ext2, ext3, reiserfs. במידה ויש לכם פחות מ-4 מחיצות או 4 מחיצות, ביחרו ב-primary. אם יש לכם יותר מ-4 מחיצות, בחרו extended.

אז איך בוחרים בכלל? אם יש לכם מחיצה ריקה, כל שעליכם לעשות הוא ללחוץ עליה עם הלחצן הימני של העכבר ושם לבחור "חדש". אם אתם רוצים לפרמט מחיצה, לחצו עליה עם הלחצן הימני של העכבר, בחרו "מחק" ולאחר מכן "חדש". נפתח לכם חלון שבו אפשר לשנות את הגודל של המחיצה, את הסוג שלה ואת מערכת הקבצים. ד"א, אם יש לכם מספר דיסקים קשיחים, אפשר לעבור ביניהם ע"י בחירה מהרשימה בצד שמאל למעלה בחלון זה.

הערה

במידה ויצרתם מחיצה נפרדת ל-/home, אפשר ליצור את מחיצת השורש במינימום 2 ג'גה ולא חייבים 4. אם זאת, רצוי ליצור מחיצה גדולה יותר מהמינימום, על מנת שיהיה אפשר להתקין תוכנות ולהנות מהמערכת יותר.

148 149 150 151

השלב החמישי

בוחרים איזה מחיצות לפרמט ועל איזה להתקין את האובונטו. מחיצה אחת צריכה להיות הswap והשנייה השורש (/). אלו צריכות להיות אותן המחיצות שהכנתם בשלב הקודם. במידה ויצרתם מחיצה שלישית ל/home בחרו בה גם. שימו לב טוב שלא התבלבלתם!

השלב השישי

מחליטים על שם משתמש וסיסמה, שאיתם תכנסו בפעם הראשונה למערכת המותקנת. שימו לב שלמשתמש זה יהיו הרשאות להשתמש ב-sudo ולהפוך למשתמש על. ההסבר על sudo יוצא ממסגרת מדריך זה, אבל במילים פשוטות-זה יהיה מנהל המערכת. לכן, בחרו סיסמה קשה לפריצה. בנוסף, ביחרו שם למחשב.

השלב השביעי

הוא כותב לכם את השינויים שהולכים להתבצע. אם אתם לא רוצים לחזור אחורה לשנות משהו באחד מהשלבים הקודמים, לחצו על "install". מעכשיו אין יותר דרך חזרה! ההתקנה תתחיל עכשיו.

מה עכשיו?

להפעלת המחשב מחדש לחצו בתפריט העליון על System->Quit->Restart. במהלך ההפעלה מחדש, תכתב על המסך הודעה שאומרת להוציא את הדיסק מכונן הדיסקים. לאחר הוצאת הדיסק, הקישו Enter.

המחשב עולה מחדש, ותבחינו בתפריט שבו ניתן לבחור את מערכת ההפעלה. לתפריט הזה קוראים grub. אם הזיהוי האוטומטי הצליח, אתם אמורים לראות בתפריט את כל מערכות ההפעלה שיש לכם במחשב (לדוגמה ווינדוס, הפצת לינוקס שונה).

ביחרו באפשרות הראשונה של להעלות את האובונטו. לאחר זמן קצר, תראו מסך שבו צריך להכניס את שם המשתמש והסיסמה שבחרתם במהלך ההתקנה, על מנת להתחבר למערכת.

סיימתם את תהליך ההתקנה בהצלחה! עכשיו אתם מוזמנים להתחיל לחקור את המערכת, ולקרוא את המדריכים הבאים על השימוש בה. :)