ארכיון תמונות דיגיטלי

התפתחות מערכות המיחשוב והגדלת תפוצתן מאפשרות לנו להעביר את האחריות לשמירת חוויותנו אל כלי איחסון דיגטלים. המצלמות הגיעו כמעט לכל בית, איכותן עלתה ומחירן ירד פלאים. האלבומים הוחלפו בכוננים קשיחים, הנגישות של התמונות גדלה, וכמותן התנפחה לממדים שעד לא מזמן היו דמיוניים.

כמות התמונות הגדולה מעמידה קשיים בפני אנשים הרוצים למצות את המקסימום מהתמונות שצילמו. אחת הדרכים הטובות היא באמצעות תוכנות כדוגמת פיקאסה. תוכנות אלו מאפשרות לקטלג את התמונות לפי נושאים וכך לבצע חתכים. רוב התוכנות לחלונות, כולל פיקאסה, סובלות מחסרון עקרוני. הן שומרות את המידע על השינויים, את הקטלוג עצמו, בנפרד מקבצי התמונות. קרה המקרה ומערכת החלונות קרסה, שעות רבות של עבודת קיטלוג יתאדו להן אל השיכחה.

לא צריך שיקרה הגרוע מכל כדי לסבול מחסרונות השיטה. גם ניסיונות לשדרג את המחשב עלולים לגרום לבעיות. העברת התמונות לכונן חדש ואבוי, עבודת הקיטלוג עלולה ללכת לה לאבדון.

לא כך בלינוקס.

f-spot היא תוכנה הפועלת תחת לינוקס הרושמת את התגיות על התמונות עצמן. התוכנה היא כמובן חופשית לשימוש, ועל כן גם ניתן לעשות בה שימוש בחינם. בניגוד להרבה תוכנות חופשיות אחרות, היא זמינה רק למשתמשי לינוקס.

איכות התמונות לא נפגעת, רק נוספת להן תגית. באופן זה ניתן להעביר את התמונות מכונן לכונן, אפילו ממחשב למחשב ועדיין לשמור על כל התגיות.

ניתן לבצע חתכים על התמונות וחיפושים. אצלי, יש תגית לכל אחד מבני המשפחה, ובנוסף לזה, תגיות למקומות, לחתולים, ולאירועים. כשאני מקליד את שמו של אחד מבני המשפחה, מופיעות תמונות הנפרשות על שנים. באופן זה, מאגר התמונות מתעורר שוב לחיים, ובעיקר, ניתן להעבירו לכל בני המשפחה והם יוכלו לבצע את אותם החיפושים בדיוק כמוני.

התוכנה מאוד נוחה לשימוש. מצד שמאל, קיים תפריט בו מוצגות התגיות. ניתן לגרור תמונה או מספר תמונות אל התגית - והתמונות יקבלו את התגית המבוקשת. ניתן להוסיף יותר מתגית אחת על תמונה.

לדוגמא, ניתן להוסיף לתמונות את התגיות: "אני", "מדבר", "לילה" ו-"גשם". כך שכל פעם שמשתמש ירצה תמונה של מדבר, הוא יקבל אותה, אך גם חיפוש "גשם" ו-"לילה" יעלה אותה מהארכיון.

עם הפעלת התוכנה היא תבקש את מיקום התמונות. יש לשים לב, אם מסמנים "copy" היא תעתיק את התמונות אל תייקית ברירת המחדל. זו פעולה העלולה לקחת זמן וליצור כפילויות. התוכנה יוצרת באופן אוטמטי תיקיות לפי התאריכים בהן התמונות נוצרו. היא כוללת גם יבוא של תמונות ישירות מהמצלמה הדיגטלית. ממשק התוכנה מאפשר שינויים בסיסים בתמונות, סיבוב, הגדלה ושינוי פרמטרים נוספים. כמו כן, ניתן לייצא את התמונות אל תוכנות עריכה. באופן יפה מאוד ואחראי, התוכנה יכולה ליצור אוטמטית עותק של התמונה כדי לא לפגוע בתמונה המקורית.

סקרתי הרבה תוכנות להצגת תמונות. התוכנה הזו לא כוללת ממשק משתמש נוצץ כמו תוכנות מסחריות, אך את העבודה היא עושה, כמו הרבה תוכנות פתוחות, הרבה יותר טוב מכל תחליף קנייני.