ניהול פרויקט לינוקס בבית-ספר

הקדמה

מוצעות כאן מספר אפשרויות לביצוע תהליך ההקמה וההטמעה של מערכת מבוססת לינוקס בביתספר. ההצעות מבוססות על הניסיון שהצטבר בפרויקט חצור
הגלילית ובבתי-ספר נוספים (בליך, ליד"ה, אוהל שם ואחרים).

כח-אדם

3 מורים -- מנהל/ת מערכת המחשבים הבית-ספרית, מנהל/ת מגמת מחשבים אם יש, מורה נוספים, הדבר יאפשר לקבל החלטות במשותף ולחלק את העומס הכרוך בהטמעת מערכת חדשה בין מספר משתתפים.

הגדרת מטרות הפרויקט

  1. הקמת מערכת מבוססת לינוקס בבי"ס
  2. הטמעת המערכת בקרב המורים והתלמידים
  3. שימוש בתוכנות לימודיות חופשיות

דרישות חומרה

ישנן שלוש אפשרויות מרכזיות להקמת המערכת:

#. הקמת מערכת מבוססת לינוקס טרמינל סרבר. יתרונה הבולט של השיטה הזו היא שהיא עושה שימוש במחשבים מיושנים (פנטיום I ו- II) המחוברים לשרת לינוקס. שרת אחד מהסוג המתואר במדריך להקמתתיעוד|לינוקס טרמינל סרבר - תשתית וחומרה נדרשת|יכול לשמש עד 30 עמדות מחשב. מלבד היתרון שבניצול מחשבים מיושנים השיטה מקלה מאוד את כל נושא עידכון המערכת, אין צורך לעדכן כל עמדה באופן נפרד אלא באמצעות שרת אחד מרכזי. עבור מערכת מעין זו דרושה כתה עם תשתית מתאימה (חיבורי רשת וחשמל).

  1. ניתן לעשות שימוש במחשבי פנטיום III ומעלה שיתפקדו כעמדות עצמאיות (Standalone). היתרון של השיטה הזו הוא שאין צורך ל"התעסק" עם עמדות קצה מיושנות ותקלות שעשויות להתרחש בהן מעת לעת.
  2. להשתמש בכתה קיימת ולשנות את קונפיגורציית המחשבים כך שבכל מחשב תהיה אפשרות לעבוד גם עם לינוקס וגם עם חלונות (בשיטת ה- Dual Boot). השיטה הזו היא הפחות מומלצת מבין שלושת השיטות מהסיבה הפשוטה שאנשים תמיד יבחרו לעבוד עם המוכר. כך עלול להיווצר מצב שעל אף שהמחשבים מריצים לינוקס השימוש היחיד שנעשה בהם הוא לצורך עבודה עם חלונות.

חשוב

עלויות: חישוב עלות הקמת המערכת יעשה עפ"י האפשרות שנבחרה ותנאי התשתית היחודיים לביה"ס (עשוי להיות צורך בסוויצים, מקלדות ועכברים חדשים, במידה ועושים שימוש במחשבים ישנים יש צורך לדאוג גם למתאמים) ניתן לקבל מושג ראשוני על ידי הגשת בקשה להצעת מחיר לחומרה יד שניה ויד ראשונה מהספקים שמופיעים ב מדריך טלפונים תמיכה בתשלום של אתר התמיכה ומתמחים גם באספקת הציוד הנדרש לעבודה עם חומרה ישנה.

דרישות קדם – כח אדם

כדי להקים מערכת מבוססת לינוקס בבית ספר יש להכשיר בין שניים לשלושה מורים בניהול המערכת. הקורסים הקיימים מתנהלים בשיתוף המכללות המקומיות ומאפשרים לכל בי"ס עם סיום הקורס לקבל תיגבור קבוע לאורך כל השנה הראשונה לפעילות (תחזוקת המערכת ולימוד מורים ותלמידים כיצד להשתמש במערכת)מסטודנטים למדעי המחשב שלקחו חלק בקורס. לפרטים נוספים לגבי מועדי הקורסים הקרובים ומיקומם אנא הקישו על הקישור המצורף.

במידה וקיים בבי"ס מורה עם רקע ומוטיבציה בתחום ניתן לבקש סיוע מחברי קהילת הלינוקס הישראלית באמצעות מערכת הפורומים (קישור) של מרכז התמיכה או/ו משלוח ידיעה לאחד הפורומים של האתר Whatsup שבו מתרכזים רוב חברי הקהילה הישראלית, או/ו לאתר לינמגזין שגם בו מתרכזים רבים מחברי הקהילה, או/ו לרשימת התפוצה של עמותת המקור, אירגון גג של פעילויות בתחום הקוד הפתוח והתוכנה החופשית בישראל, קישורים לשני האתרים אפשר למצוא ב- קישורים חשובים במיקרה כזה יש לקחת בחשבון שאתם נעזרים במתנדבים, שהם בד"כ אנשים עסוקים מאוד ולכן הפנייה צריכה להעשות בהתאם.

אפשרות נוספת היא לקבל סיוע בתשלום לשם כך אפשר לפנות ל- מדריך טלפונים תמיכה בתשלום

קורס מנהלי מערכות לינוקס

שבו יקחו חלק שלושה נציגים מביה"ס

  1. מנהל מערכת המחשבים של ביה"ס.

2. שני מורים (מנהל/ת מגמת מחשבים, מורה למחשבים או לתיקשוב או מורה אחר/ת בעלי אוריינות טכנולוגית או מורה אחר/ת בעלי אוריינות מחשבים ועניין בנושא).

קורס למורי ביה"ס

מדריכים: מורה שעברו הכשרה (קורס) בשיתוף סטודנטים (שישמשו בתור מתרגלים). רצוי לשלב את הקורס עם הרצאת אורח אחת לפחות (הרצאת הפתיחה לדוגמא).

קורס פנים בית-ספרי לקבוצת תלמידים מובילים

מדריכים: אחת/אחד המורים שעברו הכשרה (קורס) בשיתוף סטודנטים (שישמשו בתור מתרגלים).

הערה

יש לקחת בחשבון כי האחריות על הקורס היא של ביה"ס והמורה שקיבל הכשרה כדי להעביר את הקורס. הסטודנטים משמשים מתרגלים ומלווים בלבד.

הקורס מיועד לקבוצת תלמידים מובילים (לימודית ואם אפשר אז רצוי מאוד שגם חברתית). מטרת הקורס היא לתת לאותה קבוצה ידע מעמיק יותר לגבי האופן שבו פועלת המערכת שהותקנה בבי"ס כדי שיוכלו לסייע בתחזוקתה ובהטמעתה בבי"ס. הידע שרוכשת אותה קבוצת תלמידים איננו ידע טכנולוגי בלבד על אף שהדגש הוא על ההבט הטכנולוגי אלא גם ידע רחב יותר ומקיף לגבי שיטות העבודה (חיפוש מידע באינטרנט, לימוד עצמי, השתתפות בפורומים מקצועיים, עבודת צוות ועוד) וערכים שמניעים את עולם הקוד הפתוח והתוכנה החופשית.

רצוי מאוד לשלב הרצאות אורח במסגרת הקורס של חברי קהילת הקוד הפתוח והתוכנה החופשית. ל- מרצים אורחים - מדריך יש להקיש על הקישור.

בהתאם לרמה של הקבוצה ניתן להרכיב קורס ממגוון מערכי השיעור שבאתר.

קורס לכלל תלמידי ביה"ס

מדריכים: אחד/אחת המורים שעברו הכשרה (קורס), או לחילופין מורים שמרגישים שיוכלו להעביר את הקורס
באופן עצמאי לאחר ההכשרה שקיבלו בביה"ס, בשיתוף סטודנטים (שישמשו בתור מתרגלים) או התלמידים שעברו קורס לינוקס מעמיק.
רצוי מאוד להעזר בקבוצת התלמידים שעבור קורס לינוקס מעמיק לצורך הפעלת מעבדת הלינוקס בזמן ההפסקות,
אחרי שעות ביה"ס אם יש צורך ואף לשקול לשלב אותם כמתרגלים בקורס לכלל תלמידי ביה"ס
(סביר שבחלק מהכיתות יהיה כבר תלמיד/תלמידה שלקחו חלק בקורס הלינוקס המעמיק).

רצוי מאוד לשלב את השיעורים בהרצאת אורח אחת לפחות.