זיהוי אותיות אופטי : מהדורה 5

הערה: זו מהדורה ישנה של המסמך. לצפיה במהדורה האחרונה.

זיהוי תווים אופטי

מטרתם של כלים לזיהוי תווים אופטי להפוך טקסט, מודפס על נייר, לטקסט דיגיטלי אותו ניתן לערוך בעזרת מחשב. טקסט דיגיטלי תופס פחות מקום אכסון, ניתן לעריכה במעבד תמלילים וקל יותר לחיפוש ואינדוקס. התהליך שימושי במיוחד כאשר יש לנו טקסט מודפס ואנו רוצים להשתמש בו בעבודת מחקר, בדפים המחולקים לתלמידים, באתר אינטרנט או בלוג. שימושים נוספים יכלים להיות פענוח טפסים ודפי מבחן בצורה אוטומטית, תוך חיסכון בעבודה של בודק המבחנים.

תהליך הפיכת טקסט מודפס לטקסט דיגיטלי מורכב ממספר שלבים. ראשית סורקים או מצלמים את הטקסט לקובץ תמונה, אח"כ מפעילים על התמונה תוכנה שמפענחת ממנה את הטקסט. בד"כ יהיה צורך להכין את התמונה לפני ביצוע זיהוי התווים, לנקות לכלוכים ולוודא כי הכתב קריא וברור. זהו תהליך הפוך להדפסת מסמך: בעוד שבהדפסה הופכים תווים מוקלדים לתמונה, בזיהוי תווים אופטי ממירים ומפענחים תמונה, לקובץ של אותיות מוקלדות.

קישור חיצוני:

זיהוי תווים אופטי בויקיפדיה

כלים נפוצים

בד"כ נסרוק את הטקסט שלנו בעזרת סורק. בלינוקס נשתמש בכלים הבנויים סביב מערכת sane. מדריך זה לא יתעמק בנושא סריקת הטקסט. למידע נוסף על סריקת מסמכים, והכלים הנפוצים אפשר לפנות לאתר של sane.

קישור חיצוני:

דף תכנות המשתמשות ב sane

ישנן מספר תכנות חופשיות המסוגלות להמיר קובץ תמונה לקובץ טקסט לועזי. הנפוצות הן, gocr ו tesseract. תכנות אלו סטנדרטיות ומצויות במאגרים של רוב הפצות הלינוקס. יש להן גם גרסאות למערכות הפעלה נוספות.

תכנות חופשיות להמרת קובץ תמונה לקובץ טקסט עברי נדירות יותר. מדריך זה יתמקד בתכנת hocr. לתכנת hocr מנשק שורת פקודה בשם hocr, מנשק גרפי בשם hocr-gtk וכן ניתן לכתוב תסריטים ותכנות המשתמשות בתכנה בשפת פיתון.

קישור חיצוני:
דף הבית של תכנת hocr

hocr-gtk

ניתן להשתמש בתכנת hocr במספר צורות ומנשקים. לכל צורת שימוש יתרונות משלה. מדריך זה יתמקד בשימוש במנשק הגרפי של התכנה. היתרונות של שימוש במנשק הגרפי הם, קלות השימוש והלימוד.

כאשר פותחים את תכנת hocr-gtk מקבלים חלון המחולקת לשניים. החלק העליון מיועד לתמונת הטקסט אותה אנו רוצים לפענח, וחלק תחתון בו יתקבל הטקסט המפוענח.

hocr-gtk about

כאשר נרצה להמיר תמונה נשתמש בתפריט ה"קובץ" ונבחר באפשרות "חדש"

hocr-gtk new

נקבל חלון חדשה לבחירת קובץ. בחלון בחירת הקובץ נבחר את קובץ התמונה אותו אנו רוצים להמיר

hocr-gtk open

לאחר שבחרנו בקובץ התמונה אותו אנו רוצים להמיר נבחר שוב בתפריט "קובץ" אך הפעם נבחר באפשרות "החל". תהליך פענוח התמונה לוקח זמן (רב..) , במהלך הפענוח יופיע פס התקדמות שיעלם עם סיום תהליך הפענוח.

hocr-gtk apply

לאחר סיום תהליך הפענוח נקבל את הטקסט המפוענח בחלון עריכת הטקסט. כדי להגיה את הטקסט בקלות חלון הטקסט וחלון התמונה מסודרות זו מתחת לזו.

hocr-gtk finish

ניתן גם לסרוק את הטקסט ישירות לתוך תכנת hocr-gtk. כדי לסרוק טקסט ישירות לתכנה נשתמש בתפריט "קובץ" ואת נבחר את האפשרות "סרוק"

hocr-gtk sane

אפשרות נוספת שמאפשרת התכנה היא הצגת הטקסט כפי שהתכנה רואה אותו. אם נבחר בתפריט "תצוגה" ובאופציה "תמונה" נוכל לראות את הטקסט הסרוק כפי שהוא, כמו שהוא נראה לאחר עיבודו לתמונה שחור-לבן ואף ניתן לראות את הצורה שבה התכנה הבינה את מבנה הטקסט. אופציה זו שימושית כדי לזהות בקלות מקומות בטקסט אותן התכנה זיהתה בצורה שגויה.

hocr-gtk layout