ראיון עם אורי עידן : מהדורה 1

הערה: זו מהדורה ישנה של המסמך. לצפיה במהדורה האחרונה.

שלום אורי עידן!

ספר לנו קצת על עצמך

אני סופר ומתכנת ועוד הרבה דברים. כיום מתפרנס בעיקר מיעוץ לחברות בעיקר בתחום של מערכות זמן אמת בשימוש בלינוקס. כמו כן אני כותב ספרים ופעיל בקהילת התוכנה החופשית בישראל, בעיקר בנושא ההסברה.

איך הגעת לתוכנה חופשית ?

את רעיון התוכנה החופשית הכרתי לפני שנים כשקראתי על לינוקס, זה היה בשנת 93 נדמה לי. אז התכתבתי עם ארגון התוכנה החופשית, ה FSF בנסיון להבין את הרעיון. אז לא הבנתי מספיק את ההבדל בין חופשי לבין חינם. רק בשנת 2002 כאשר ביקר בארץ ריצ'רד סטולמן מיסד ארגון התוכנה החופשית, הבנתי ממש מהי תוכנה חופשית ואת רעיונות החופש העומדים מאחוריה. אז קיבלתי החלטה שאני מעתה והלאה עובד רק עם תוכנה חופשית. עד היום אני עומד בהחלטתי זו ומתפרנס מתוכנה חופשית.

ספר לנו על הספרים שהוצאת. אתה מתכנן להוציא עוד ספרים בהמשך?

במשך זמן רב חיפשתי כל דרך אפשרית להסביר את הרעיונות הפילוספיים העומדים מאחורי התוכנה החופשית. התחלתי בכתיבת מאמרים אצלי בבלוג ובשנת 2004 אחד מאתרי התוכנה החופשית בישראל הכריז על תחרות סיפורים קצרים לרגל יום התוכנה החופשית, החלטתי לנסות את כוחי בכתיבת סיפור קצר. אבל מסיפור קצר יצא ספר שלם ( נולדו חופשיים ) לאחר שסיימתי אותו גיליתי שאני אוהב לכתוב ספרים, כך הפכתי לסופר. הספר השני שלי ( זריחה חדשה ) יצא לאור לא מזמן. בכל הספרים יש קצת מהרעיונות הפילוסופיים מאחורי תוכנה חופשית, אבל זה לא אומר שכולם יהיו על הנושא. הספר השני האמת רובו על שייט ואין לו ממש קשר ישיר לתוכנה. יש לי תכניות כרגע לעוד שני ספרים שאחד מהם הוא ספר המשך לנולדו חופשיים.

מה אתה חושב על קהילת הקוד הפתוח והתוכנה החופשית?

אחד הדברים שאני אוהב בתוכנה חופשית היא שזו קודם כל קהילה ורק אחר כך משהו אחר. הקהילה הזו עשתה הרבה דברים בעולם. כיום בלעדי הקהילה הזו והרעיונות שלה והתוכנות שנוצרו ממנה, עולם האינטרנט לא היה מתקיים. בקיצור מדובר בקהילה שמהווה את התשתית של האינטרנט. מעבר לזה הקהילה הזו יצרה את מערכת ההפעלה הנחמדה ששמה GNU/Linux שאיתה אפשר היום לעשות הכל כמעט והיא נמצאת בכל מקום, החל מהראוטר הכי קטן, דרך שולחן העבודה בבית ועד המחשבים הכי גדולים בעולם.

האם לדעתך יש סיכוי לשימוש גורף בתוכנה חופשית בבתי הספר?

אני בטוח שבעתיד ישתמשו בתוכנה חופשית בכל מקום. אין הגיון בשימוש בתוכנה לא חופשית. לגבי בתי ספר בפרט, לא הגיוני בכלל לחנך ללא שימוש בתוכנה חופשית כך שאם מישהו חושב על חינוך (לא לימוד) לא הגיוני להשתמש בתוכנה לא חופשית. אבל כדי להביא את ההגיון הזה לידיעת מקבלי ההחלטות, יש צורך בפעולה קהילתית וכמו שהקהילה הצליחה להיות הכח המניע מאחורי האינטרנט, היא יכולה להביא את בתי הספר להשתמש בתוכנה חופשית וזה צריך לבוא מהתלמידים. דברים כמו תוכנה חופשית מתחילים מקהילה, הם לא מתחילים מלמעלה.

מה היית מציע לנוער שרוצה להכנס לתחום הזה? איך הוא יכול לתרום?

יש הרבה דרכים לתרום, כל אחד ויכולתו הוא. הדבר הכי חשוב הוא הסברה. את זה כל אחד יכול לעשות. השלב הראשון בהסברה הוא להשתמש בעצמינו בתוכנה חופשית, כי לא יתכן שנדבר על עבודה בלינוקס מבלי שעשינו זאת בעצמינו. לא יתכן שנדבר על פיירפוקס למשל מבלי שהשתמשנו בו בעצמינו. מעבר להסברה, יש הרבה צורך בכתיבת מדריכים או תרגום ספרות קיימת מאנגלית לעברית. מי שיכול ורוצה להכנס לקוד המקור של תוכנות בהחלט מוזמן. אבל יש לזכור, מדובר בתוכנות מורכבות לאין שיעור, לכן אין זו משימה קלה. חשוב לזכור שתרומה לתוכנה חופשית אינה רק תרומה של קוד. יש יותר דברים לעשות שאינם קשורים לקוד.

יש עוד משהו שהיית רוצה להגיד?

אני אשמח מאד לראות עוד ועוד אנשים משתמשים בתוכנה חופשית ולשמוע כיצד הם פועלים להסביר את הרעיונות, בסביבה שלהם, בין אם זה בית ספר, קהילה, תנועת נוער, מקום עבודה וכד'.

מה דעתך על הצבע הוורוד?

ידעתי שהשאלה הזו תגיע :-) הרי סימן ההיכר של מיטל הוא הוורוד... בילדותי מאד אהבתי את הצבע הוורוד (אבל רק וורוד כהה).

תודה שנתת לנו מזמנך, צוות זולו