נוער

תוכנות קוד פתוח ותוכנה חופשית הם אוסף של תוכנות שכתבו קהילות של מתכנתים מכל העולם כשהם משתפים פעולה באמצעות האינטרנט.

מה מיוחד בתוכנות הללו?

קוד המקור של התוכנות הללו גלוי, המשמעות היא שבמקום "קופסא שחורה" כל אחד/ת יכול לראות כיצד נוצרה התוכנה ואף לשנות ולהוסיף קוד משלו. משום כך קצב ההתקדמות של התוכנות הללו מהיר פי כמה מקצב הפיתוח של כל תוכנה אחרת בעולם. נסו לדמיין צוות פיתוח שמורכב ממיליוני מתכנתים מכל העולם שמשתפים פעולה מעל גבי האינטרנט.

מה ההגיון הכלכלי של כל זה?

יש תחומים שבהם יש היגיון כלכלי לחשיפת הקוד או היצירה שלך, בעיקר כשמדובר במוצרים שלאנשים רבים יכול להיות צורך בהם. לחברות רבות בתחום יש מוצר אולם הם אינן מרוויחות ישירות ממכירת המוצר, אלא משירותים נילווים שהן מציעות מסביב למוצר (כגון התאמת המוצר לצרכיו היחודיים של הלקוח, תחזוקת המוצר, תמיכה ועוד) כמו חברת הקוד פתוח RedHat שהונפקה בבורסה עבור סכום עתק (מיליארד דולר). מאידך יש חברות קוד פתוח שמציעות עבור מוצר זהה כמעט, שני סוגי רישוי, האחד קיניני והשני חופשי, לדוגמא חברת MySQL

על אף שמתכנתים אינדיוידואלים רבים מאוד מעורבים בפרויקטים של קוד פתוח ותוכנה חופשית, בד"כ מדובר על תוכנה או פתרון שיש להם עניין אישי בו. העניין האישי יכול להיות הנאה מכתיבת הקוד או בדיקה שלו, בעיה טכנולוגית שמציקה להם והיו רוצים לפתור אותה, תחום חדש שהיו רוצים לעסוק בו ולרכוש בו ניסיון, קידום של תחום שבו החברה שלהם עוסקת או שיש לה עניין בו ועוד.

האם האתר הזה מיועד רק לאנשים עם עניין בתוכנה ובמחשבים?

ממש לא! קוד פתוח ותוכנה חופשית זה הרבה יותר מפיתוח תוכנה. הרבה מאוד מהערכים שעליהן מבוססות קהילות קוד פתוח ותוכנה חופשית באים היום לידי ביטוי בעולמות שאינם עולם התוכנה. הנה כמה דוגמאות:

מפתחי קוד פתוח ותוכנה חופשית מתיחסים לא פעם אל עבודתם כאל יצירת אמנות. פרויקט ה Creative Commons הוא התאמת עקרונות הרישוי של קהילות הקוד הפתוח והתוכנה החופשית מעולם התוכנה ליצירות אמנות - מאמרים, ספרים, וידאו, אודיו ועוד.

לפיתוח תוכנות קוד פתוח ותוכנה חופשית שותפים מתכנתים רבים מכל העולם המשתפים פעולה מעל גבי האינטרנט. רבים מהם לא נפגשו מעולם אולם הדבר לא מפריע להם ליצור תוכנות מורכבות תוך שיתוף פעולה מלא. דוגמא מצוינת לשיתוף פעולה כזה הוא פרויקט ה- Apache Foundation פרויקט שיתופי דומה שאיננו בתחום התוכנה הוא ויקיפדיה האינציקלופדיה החופשית המשותפת.

אפשר להוסיף כאן דוגמאות נוספות...

האם יש משחקים בלינוקס?

כן, אפשר למצוא כמה וכמה מהם בווטס אפ אם נתקלתם במשחקים שנראה לכם שגם אחרים יכולים להתעניין בהם עדכנו בבקשה את השיעור שעוסק ב משחקים ותוכנות לממסרים מידיים שכתב אוהד לוצקי, או הוסיפו את המשחק לרשימת תוכנות לימוד ומשחקים לילדים ונוער .

כתיבת סיפור משותף

אתם מוזמנים לקחת חלק בכתיבת סיפור בדיוני משותף (סיפור בהמשכים). ההסבר איך כל זה קשור לקוד פתוח ותוכנה חופשית מופיע בעמוד הסיפור.

מה חדש?

אם אתם רוצים להתעדכן בתוכנות קוד פתוח ותוכנה חופשית חדשות תציצו בבלוג של רם-און שנקרא דברים מגניבים בתוכנה חופשית

איך אני יכול/ה לקחת חלק?

אם אתם רוצים לפתוח באתר עמוד תוכן או בלוג משלכם שיעסוק במה שמעניין אתכם ורלוונטי לקוד פתוח ותוכנה חופשית שילחו מייל ל - zulopass AT gmail.com כדי שניתן יהיה לשלוח לכם הרשאת כניסה למערכת.

מידע על הקמת פרויקט לינוקס בבית-ספרכם

תוכלו לקרוא קצת על בתי-ספר שכבר מנהלים פרויקט קוד פתוח ותוכנה חופשית (עובדים עם מערכת מבוססת לינוקס או לומדים לעבוד עם שפת PHP או Python) ב פרוייקטים חופשים במערכת החינוך לפי שם ביהס. אם בבית-הספר שלכם כבר מתקיים פרויקט כזה והוא לא מופיע ברשימה, אתם מוזמנים להוסיף את פרטי ביה"ס והפרויקט.

ניתן למצוא באתר גם מדריכים להקמת כתת לינוקס, המדריך הראשון בנושא נקרא לינוקס טרמינל סרבר - התקנת מערכת ההפעלה ורכיב LTSP, הוספת תחנה ומידע רב נוסף בנוגע לניהול מערכת מבוססת לינוקס. לרשימת כל המסמכים במערכת הקישו על הקישור "כל המסמכים" בצד ימין. ניתן לקבל עידכוני פידים לעמוד שמענין אתכם, לכל העמודים ולמסמכים חדשים לפי בחירתכם על ידי הקשה על הקישור "עדכוני RSS" בצד ימין.

מועדוני לינוקס

ב מועדוני לינוקס ברחבי הארץ, חיפה בצפון, ת"א ובר-אילן במרכז ובירושלים מתקיימות באופן קבוע הרצאות, מפגשים וגם מסיבת התקנה פעם בשנה (ניתן להגיע עם מחשב ולחזור הביתה עם מחשב שעליו מותקנת מערכת ההפעלה לינוקס), זו גם הזדמנות מצוינת לשמוע ולהכיר את מיטב המרצים ואנשי הטכנולוגיה בתחום בישראל.

דיווחי באגים

דיווחי באגים הם חלק משמעותי מאוד מפיתוח ושיפור תוכנה. אם ניתקלתם בבעיה ניתן לדווח עליה לאחת מהרשימות המופיעה ב דיווח על תקלות.