ראשית, כמה פרטי מידע בסיסיים: קרטוקונוס היא מחלת עיניים שגורמת לשינוי במבנה של הקרנית. הקרנית, למי שתהה, היא החלק הקדמי של העין. אפשר לדמות אותה למעין חלון שדרכו חודרות קרני האור ומגיעות אל הרשתית. הפעולה הזאת היא זו שמאפשרת לנו לראות.

מה הקשר בין קרטוקונוס לפגיעה בקרנית?

הבעיה מתחילה כאשר יש בעיה בקרנית. במקרה של קרטוקונוס, ככל שהמחלה מתקדמת היא משפיעה על עובייה של הקרנית, שהופכת להיות דקיקה יותר ויותר.

עם הזמן מאבדת הקרנית את צורתה העגלגלה וצורתה משתנה למעין קונוס ומכאן שמה – קרטוקונוס. שינוי הצורה הזה יוצר עיוות שמפריע לקרני האור לעבור באופן תקין את הרשתית וכשה קורה – הראייה משתבשת.

למה יש לי קרטוקונוס והאם יש דרך למנוע את הופעת המחלה?

ראשית, חשוב לדעת שקרטוקונוס היא מחלה תורשתית. מה שתורם להתפתחותה הוא שפשוף תכוף של העין. היא מתפתחת לרוב בגיל הנעורים, בשתי העיניים, אך יכולות לחלוף שנים רבות עד שהמחלה תגרום לשיבוש משמעותי בראייה.

הנזק לעיניים הוא לא בהכרח שווה ובל מקרה, כדאי ללכת לרופא ולאבחן את המחלה אם חודשים שמדובר בקרטוקונוס עקב סימפטומים שמזכירים קרטוקונוס או עקב היסטוריה משפחתית. כדאי גם למנוע את שפשוף העין על ידי שימוש בטיפות עיניים מונעות יובש.

איך מאבחנים קרטוקונוס?

קרטוקונוס היא מחלה שמאבחנים באמצעות מיפוי של הקרנית או באמצעות מיקרוסקופ מיוחד. קרטוקונוס מאבחנים במיקרוסקופ ובאמצעות מיפוי של הקרנית. שתי הבדיקות הללו הן בדיקות שאפשר לעשות בכל מרפאת עיניים.

חשוב להזכיר כאן שבמקרה שבו התגלה קרטוקונוס אצל בן משפחה אחד, סביר להניח שהוא לא היחיד שלוקה במחלה ולכן חשוב שכל בני המשפחה המקורבים אליו בקשר דם ילכו להיבדק גם הם כדי שיוכלו לעקוב אחר התפתחות הקרטוקונוס ויוכלו לקבל טיפול שיאט את קצב התפתחותו.

לסיכום

קרטוקונוס היא מחלה שיוצרת עיוות בקרנית שפוגע בראייה. זוהי מחלה תורשתית ולא ניתן לרפא אותה אלא רק להאט אותה. חשוב שאדם שאובחן כלוקה בקרטוקונוס יפנה לרופא עיניים ויעקוב אחר המחלה והשינויים בראייה.

ישנן פעולות שניתן לעשות שיכולות להאט את התפתחות המחלה ולאפשר שנים ארוכות בהן ניתן לשמר ראייה טובה יחסית באמצעים פשוטים כמו משקפי ראייה או עדשות מגע. בשלבים מאוחרים של המחלה, עשוי הרופא להמליץ על ניתוח השתלת קרנית במטרה להחליף את הקרנית החולה בקרנית בריאה שתשיב לאדם את ראייתו.

תוכן זולו

By תוכן זולו

דוד הוא העורך הראשי של אתר תוכן זולו, עם מעל 10 שנים של ניסיון בכתיבה דוד יודע לייצר תוכן איכותי עם נרטיבים משכנעים במיוחד. הסגנון כתיבה המיוחד שלו משלבת רהיטות עם הבנה עמוקה של צרכי הקוראים. היכולת שלו להפוך רעיונות מורכבים לתוכן מושך הופכת אותו לנכס חשוב מאין כמוהו לצוות תוכן זולו.

אין תגובות
דילוג לתוכן