שעורה כלואה היא נפיחות דמוית פצעון או גוש על העפעף, שבדרך כלל ממוקמת ליד הריסים ונגרמת עקב זיהום חיידקי. שעורה בדרך כלל תופיע בעין אחת , ולעיתים קרובות תעלם מעצמה גם ללא טיפול.

סימפטומים של שעורה כוללים רגישות או כאב במגע של החלק הנפוח בעפעף, גירוד או גירוי, תחושה של גוף זר בעין, רגישות לאור או דמעת מוגברת של העין. הראייה בדרך כלל אינה מושפעת בנוכחות שעורה. במידה והשעורה מתפתחת בחלקו הפנימי של העפעף (מצב פחות נפוץ משעורה חיצונית), העפעף עלול להיות מודלק וכואב , ועלולים להופיע חום וצמרמורות.

מה גורם לשעורה בעין ?

כאמור, שעורה נגרמת עקב זיהום חיידקי . בדרך כלל חיידקים אלה חיים על עורנו מבלי לגרום לבעיות. עם זאת, כאשר חודרים לבלוטה הצמודה לריס או לתוך זקיק הריס עלול להתפתח זיהום. הבלוטה עשויה להיסתם גם עקב הצטברות לכלוך או שומן שחוסמים את מוצאה. שעורה יכולה להתפתח אצל כל אחד, אך קיימים כמה גורמים שמעלים את הסיכון : מי שסבל משעורה בעברו, חוסר היגיינה ומגע באזור העיניים בידיים מלוכלכות, שימוש בעדשות מגע ללא הקפדה על סטריליות מספקת, שימוש באיפור ישן או מזוהם או השארת האיפור במהלך הלילה.

טיפול בשעורה :

בדרך כלל שעורה לא דורשת טיפול מיוחד והיא נוטה לחלוף בעצמה תוך 3 שבועות. חשוב לשמור על העפעף נקי על ידי שטיפתו עם סבון עדין ומים. בכדי לעודד את השעורה לשחרר מהמוגלה ובכך להקל על תחושת הכאב ניתן להיעזר בקומפרסים חמים 3-4 פעמים ביום. יש להספיג מטלית נקייה במים חמים , לסחוט אותה ולהחזיקה על העפעף במשך 5-10 דקות, ואז לעסות בעדינות את האזור.

במידה והעפעף כואב מאוד או מפריע רופא העיניים יכול להסיר את הריס הקרוב לשעורה או להשתמש במחט סטרילית לצורך ניקוב וניקוז המוגלה. בדרך כלל אין צורך באנטיביוטיקה אך הרופא עשוי להמליץ על טיפולים אחרים במידה ויש סיבוכים או מצבים נוספים בעיניים.

מה ניתן לעשות למניעת שעורה ?

מכיוון ששעורה, הידועה גם בשם כלזיון בעין, היא זיהום חיידקי מניעת זיהום היא הדרך הטובה ביותר להימנע מהופעת או חזרת המצב. חשוב להקפיד על שטיפת ידיים באופן קבוע עם סבון ומים או חומר חיטוי לידיים, הימנעות ממגע של הידיים בעיניים , הקפדה על תאריכי תפוגה של איפור והסרתו בטרם השינה, ושמירה על עדשות המגע מחוטאות כראוי.

תוכן זולו

By תוכן זולו

דוד הוא העורך הראשי של אתר תוכן זולו, עם מעל 10 שנים של ניסיון בכתיבה דוד יודע לייצר תוכן איכותי עם נרטיבים משכנעים במיוחד. הסגנון כתיבה המיוחד שלו משלבת רהיטות עם הבנה עמוקה של צרכי הקוראים. היכולת שלו להפוך רעיונות מורכבים לתוכן מושך הופכת אותו לנכס חשוב מאין כמוהו לצוות תוכן זולו.

אין תגובות
דילוג לתוכן