דף הבית / עיצוב הבית זולו / מהי החשיבות של בידוד אקוסטי לבנייני מגורים

מהי החשיבות של בידוד אקוסטי לבנייני מגורים

הצורך בבידוד אקוסטי וסוגי הבידוד בבנייני מגורים

חיי היומיום בבתי מגורים מתאפיינים ברעשים מסוגים שונים – משחקי כדור של ילדים, צעקות, הזזת רהיטים, רעשים שמקורם ברחוב ובכביש, ועוד. הפתרון להתמודדות עם רעשים אלה הוא התקנת בידוד אקוסטי בבניין. בידוד אקוסטי הוא שכבת חומר המצמצמת מעבר של קולות וצלילים בין חללים שונים של מבנה המגורים. קיימים חומרים שונים מהם מיוצר הבידוד. כאשר מדובר בבידוד בבניין מגורים, מקובל להשתמש לרוב בצמר סלעית או בצמר זכוכית, המכונה פייברגלאס,  המותקן לרוב מתחת לגגות ובין לוחות גבס. כמו כן, קיימים סופגי רעש, כגון ספוגי מלמין ורצועות פיליאוריטן, המאפשרים בידוד טוב בין חדרים – חומרים אלה מותקנים על הקירות, הרצפות והתקרות. סוג נוסף של בידוד אקוסטי הוא בידוד באמצעות התזת טיח תרמי על קירות המבנה.

נזקי החשיפה לרעשים סביבתיים בבניין מגורים וחשיבות השימוש בבידוד אקוסטי

  • מהם נזקי החשיפה לרעשים בבניין מגורים? רעשים אליהם אנשים נחשפים בבניין המגורים אינם נעימים, מפריעים להנאה מן המנוחה ולהתנהלות התקינה בבית, ואף עלולים להזיק לבריאות. ההשפעות הבריאותיות של רעשים סביבתיים היא רבה ומגוונת. ראשית, רעשים סביבתיים עלולים לגרום לפגיעה במערכת השמיעה: בין התופעות הנפוצות ניתן למנות כאבי ראש ואוזניים, זמזומים, חוסר שיווי משקל והפרעות בשינה כתוצאה מכל אלה. עם הזמן, עלול להיגרם נזק מצטבר ובלתי הפיך לחוש השמיעה. שנית, רעש עלול לגרום לפגיעה פיסית באיברים שונים בגוף ולגרום לעליית לחץ דם, להגברת קצב הנשימה, להזעת יתר, לפגיעה במערכת העיכול, ועוד. שלישית, לרעש יש גם פוטנציאל לפגיעה פסיכולוגית היות והוא עלול לגרום לעצבנות, לעייפות, לחוסר שקט נפשי, ועוד.
  • מדוע בידוד אקוסטי בבניין מגורים הוא חשוב כל כך? השפעתם השלילית של רעשי הסביבה מורגשת במיוחד כאשר מדובר בבתים הסמוכים לנתיבי תנועה מרכזיים, לכבישים סואנים או למקורות רעש אחרים. ואולם, חשוב לזכור כי גם כאשר הבניין מצוי לכאורה באזור שקט, לעולם לא ניתן לדעת אם וכאשר השכנים יחליטו להתחיל בשיפוצים או, גרוע מכך, בבניינים הסמוכים יחל פרויקט פינוי-בינוי או תמ"א 38. זאת, במיוחד כאשר מדובר בפרויקטים חדשים בשכונות קיימות. והרי איש אינו רוצה להרגיש שהוא גר בתוך אתר בנייה.. כמו כן, לרוב, אנשים הרוכשים דירה בבניין מגורים אינם יודעים מי יהיו שכניהם, מה אופי חייהם, כמה ילדים יש להם, באיזו תדירות הם נוהגים לריב, וכיוצא בזאת. על כן, חשוב לקחת בחשבון את הסיכונים השונים לרעשים סביבתיים ולוודא כי בבניין המגורים בו קונים דירה מותקן בידוד אקוסטי נאות. גם אם אינכם מתכוונים לגור בדירה הנרכשת והיא מיועדת להשכרה, חשוב לדעת כי במקרה של הופעת רעשי סביבה חדשים או כאלה שלא היה ידוע עליהם בעת החתימה על הסכם השכירות, השוכר רשאי, במקרים רבים, להפר את הסכם השכירות וסביר להניח כי תתקשו למצוא שוכר חדש באותו מחיר.

טיב הבידוד האקוסטי חייב להיות שיקול מרכזי בעת רכישת דירה

לפני שאתם עומדים לרכוש  דירת מגורים, חשוב לברר מול הקבלן מהו הבידוד האקוסטי הקיים בבניין המגורים ולא להסתפק בשיקולי הרכישה הנגישים והגלויים יותר, כגון סביבה ירוקה, אזורי מסחר ומסגרות חינוך.

אודות ariel

Check Also

הכול על תכנון אדריכלי לבית פרטי

אחרי לא מעט התרגשות, מחשבות ולא מעט עבודה קשה קניתם חלקת אדמה ואתם עומדים לבנות ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *