דף הבית / כללי / עובדות שכדאי לדעת לפני מעבר בין רכב ממונע בבנזין לרכב ממונע בגז מפי ניר גלילי

עובדות שכדאי לדעת לפני מעבר בין רכב ממונע בבנזין לרכב ממונע בגז מפי ניר גלילי

ב-1999 חתם שר התשתיות באותה שנה, אביגדור ליברמן, על צו המאשר שימוש ברכבים המונעים בגפ"מ (ראשי תיבות של הביטוי גז פחמימני מעובה).

מאז, באופן תיאורטי, יכול כל מי שרוצה בכך לעבור מרכב ממונע בבנזין לרכב ממונע בגז, אולם לדברי ניר גלילי, מנכ"ל חברת הדלק "סונול", מעט מאוד ישראלים מימשו את האופציה, ויש לכך סיבות רבות וטובות.

חברות הרכב לא ממליצות

אמנם יצרניות רכב רבות מייצרות דגמים שמונעים בגז, ובנוסף ישנה האופציה של רכישת מערכת הסבה והתקנתה בכל מכונית כמעט (בעלות של כמה אלפי שקלים) – אולם יצרניות הרכב הגדולות ממליצות להימנע מכך.

כדוגמה מציין ניר גלילי את המדיניות של חברת סובארו: הסתייגות מהתקנת מערכת המאפשרת הנעה בגפ"מ ואף אי כיבוד האחריות במקרה שבעל הרכב התקין בכל זאת מערכת שכזו. גם היבואנית של מכוניות הונדה לישראל, חברת מאיר, אמנם אינה מונעת התקנת מערכות הסבה לגפ"מ אולם אינה ממליצה על כך ומדגישה כי מי שבוחר להתקין את המערכת עושה זאת על אחריותו האישית.

מי שעוד מסתייג מרכבים מונעים בגפ"מ הן חברות הליסינג (אגב, ניר גלילי היה מנכ"ל חברת הליסינג הגדולה "שלמה SIXT" בטרם נכנס לתפקידו ב"סונול"), וזאת בעיקר עקב הקושי למכור מכוניות שכאלה.

בהתאם, אין פלא שמדי שנה מבוצעות רק כמה מאות התקנות של ערכות גפ"מ (החוק מחייב תיעוד של מהלך שכזה) ובסך הכל ישנן בארץ רק כמה אלפי מכוניות מונעות בגז – עפ"י ההערכות כחצי אחוז בלבד מתוך סך כלי הרכב שנעים בכבישי ישראל.

מדוע רכבים מונעים בגז מתאפיינים בביקוש נמוך?

הסיבות העיקריות לביקוש הנמוך לרכבים מונעים בגפ"מ עפ"י ניר גלילי הן הפגיעה המסוימת בביצועי כלי הרכב והירידה בכוחו של מנוע שפועל על גז, הפריסה המוגבלת של תחנות מילוי גפ"מ, האיסור שחל על כניסת רכבים ממונעים בגז להיכנס לחלק מהחניונים התת קרקעיים ואובדן הנפח בתא המטען (שם מותקנת מערכת ההסבה).

כל אלה מהווים משקל נגד של ממש ליתרונות ההנעה בגפ"מ – עלות נמוכה יותר ופגיעה קטנה יותר באיכות הסביבה שכן הגז מזהם פחות מבנזין.

איך ניר גלילי ממליץ לשמור על איכות הסביבה?

כאמור אחד היתרונות המשמעותיים של רכב מונע גפ"מ הוא זיהום האוויר המופחת. יחד עם זאת מציין ניר גלילי שגם ברכב ממונע בנזין ניתן לצמצם את הפגיעה באוויר שכולנו נושמים, וזאת ע"י תדלוק בתחנות הדלק של סונול. בתחנות אלה הותקנו מערכות מישוב אדים מיוחדות שמקטינות משמעותית את פליטת החומרים המזהמים לאוויר, ובנוסף מציעה החברה דלק גולד 95 שתורם אף הוא לשמירה על איכות הסביבה. על צעדים אלה ואחרים אף זכתה סונול בפרס ירושלים לאיכות הסביבה בשנת 2016.

אודות ariel

Check Also

הר הכסף 2

חיפוש מידע באתר הר הכסף 2 – תכנון פרישה ממוקד מטרה 

התקופה הכי מרגשת והכי משמעותית בחייו של כל ישראלי, היא דווקא תקופת הפנסיה. אחרי שנים ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *