רבים ממשתמשי הקנאביס דוחים על הסף את הרעיון כי קיימים תסמיני גמילה מקאנביס, למרות כי המחקרים מראים זאת בבירור. ישנם רבים המעידים כי עשו שימוש ממושך, והפסיקו ללא בעיה. אך מקרה פרטי אינו מעיד על הכלל, ומחקרים אשר נעשו על קבוצות גדולות מראים כי רבים מתארים תסמיני גמילה העשויים לכלול תופעות של חרדה, נדודי שינה, דיכאון, התפרצויות זעם, כאבי ראש, הפרעות אכילה, כאבי בטן והקאות.

נראה כי ישנו פער גדול בין התפיסות הקיימות בציבור לגבי השימוש בקנאביס, לבין העדויות העולות ממחקרים מדעיים ומוכרות לאנשי המקצוע העוסקים בנושא. לא רק שהמחקרים מוכיחים כי רבים מתמודדים עם תסמיני גמילה, מלכתחילה לא הייתה סיבה להניח אחרת.

כדאי גם לקרוא: השפעת הקנאביס על המוח

איננו יוצאים נגד השימוש בקנאביס רפואי, אך נראה כי בכל שימוש בקנאביס יש לעשות שיקולים של נזק מול תועלת. חולים מסוימים עשויים להפיק תועלת מהקנאביס, ואחרים עשויים לסיים מכורים לחומר. הרבה מזה תלוי גם במרכיבי אישיותם. אך ישנה גם את הקבוצה השנייה של המשתמשים, עבורם הקנאביס הוא בריחה מלחצי היום יום וקשיים רגשיים, וללא צורך רפואי ממשי. וכאן פוטנציאל ההתמכרות גדול עוד יותר.

האם אני מכור לקנאביס ?

רבים מעשנים קנאביס, אך אינם עונים להגדרות של התמכרות. אך מנגד, אלו אשר אכן מראים סימני התמכרות, עשויים לחיות בהכחשה ולהמשיך לטעון כי הם יכולים להפסיק מתי שרק ירצו. נראה שהמילה התמכרות קצת מרתיעה אנשים, ומונעת מהם לבחון את הבעיה באופן אובייקטיבי. אמנם התמכרות לקנאביס אינה קיצונית כפי שאנו רואים בהתמכרות לסמים כמו הירואין, אך היא קיימת.

על מנת לזהות התמכרות כדאי לשים לב לכמה נקודות חשובות. יש לשאול את עצמכם את השאלות הבאות:

  • האם אני מעשן יותר ממה שתכננתי לעשן.
  • האם אני מקדיש הרבה זמן לעישון והאם זה בא על חשבון דברים אחרים.
  • האם איבדתי עניין בפעילויות שפעם עסקתי בהן.
  • האם אני חווה תחושות השתוקקות לעשן כאשר אני לא עושה זאת.
  • האם נקלעתי לבעיות בגלל דפוסי השימוש. למשל לא הגשתי עבודה בזמן או לא סיימתי פרויקט בעבודה.
  • האם השתמשתי בקנאביס במצבי סיכון.
  • האם חוויתי תסמיני גמילה כאשר נמנעתי מלעשן.
  • האם יש לי סבילות לחומר, כלומר אני כבר פחות מרגיש את השפעתו ונזקק לעשן כמויות גדולות יותר.

כיצד להתמודד עם תסמיני הגמילה? אי הנוחות של תסמיני הגמילה מונעת מרבים להפסיק לעשן. אך חשוב שתדעו שיש לאן לפנות, ובהחלט ניתן לקבל עזרה מקצועית.

תוכן זולו

By תוכן זולו

דוד הוא העורך הראשי של אתר תוכן זולו, עם מעל 10 שנים של ניסיון בכתיבה דוד יודע לייצר תוכן איכותי עם נרטיבים משכנעים במיוחד. הסגנון כתיבה המיוחד שלו משלבת רהיטות עם הבנה עמוקה של צרכי הקוראים. היכולת שלו להפוך רעיונות מורכבים לתוכן מושך הופכת אותו לנכס חשוב מאין כמוהו לצוות תוכן זולו.

אין תגובות
דילוג לתוכן